SERVICIILE MEDICALE OFERITE DE ANGAJATOR POT FI SCUTITE DE TAXE?

Codul Fiscal 2016 stabileste veniturile salariale care sunt impozabile, precum si veniturile care nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt supuse taxelor.Conform art. 76 alin. (4) din noul Cod fiscal, nu reprezinta venituri impozabile urmatoarele:

f) contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protectie si de lucru, a alimentatiei de protectie, a medicamentelor si materialelor igienico-sanitare, a altor drepturi privind sanatatea si securitatea in munca, precum si a uniformelor obligatorii si a drepturilor de echipament, ce se acorda potrivit legislatiei in vigoare.

 serviciile-mm-nu-au-taxe-2016  - serviciile mm nu au taxe 2016 300x225 - SERVICIILE MEDICALE OFERITE DE ANGAJATOR POT FI SCUTITE DE TAXE?

In ceea ce priveste contributiile sociale, art. 142 lit. e) din noul Cod fiscal stabileste ca nu intra in baza de calcul al contributiilor sociale contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protectie si de lucru, a alimentatiei de protectie, a medicamentelor si materialelor igienico-sanitare, a altor drepturi privind sanatatea si securitatea in munca, precum si a uniformelor obligatorii si a drepturilor de echipament, ce se acorda potrivit legislatiei in vigoare.

Prin urmare, numai abonamentele/serviciile  de medicina muncii suportate de catre angajator pot fi scutite de taxe, intrucat acestea se incadreaza la drepturile privind sanatatea si securitatea in munca.

Orice alt tip de servicii medicale oferite de catre angajator salariatilor vor intra in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale, deoarece nu exista exceptii.

Constituie venituri neimpozabile si: ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Scrie-ne opinia ta

Adresa dvs. de e-mail nu va fi facuta publica. Campurile obligatorii sunt marcate cu *