
Infecția virală cu “Dengue” a continuat să se extindă în America Latină încă din 2018, infectând un număr uluitor, 3,1 milioane de oameni.
Pe măsură ce coronavirusul continuă să omoare mii de oameni de pe tot globul, o altă boală mortală se află în anumite părți din America Centrală și Caraibe, în timp ce regiunea rămâne vulnerabilă.
Dengue, cunoscută și sub denumirea de febra spinoasă din cauza durerii articulare severe pe care o provoacă, este foarte des întâlnită în America Latină, dar coronavirusul a atras atenția de la lupta împotriva acesteia, au spus medicii.
Și în țări precum Paraguay, Ecuador și Columbia, au fost înregistrate cazuri de persoane care suferă de simptome Dengue, dar care refuzau să meargă la spitale din cauza temerilor că se vor infecta cu Covid-19 în timp ce se află acolo.
Materialul integral pe www.dcbusiness.ro.